Warsztat WRT 19/2025 dla absolwentów pedagogiki traumy

description Formularz zgłoszeniowy

Temat: Terapia traumy w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD)

Liczba uczestników: 24

Miejsce: Poznań, ul. Składowa 4, I piętro, WTTS lub platforma ZOOM

Kryteria rekrutacyjne:

Absolwenci Curriculum Pedagogika Traumy, którzy uzyskali certyfikaty WTTS i DeGPT.

Kierownictwo merytoryczne: Cornelia Götz-Kühne(SG) i Maria Kasprowicz (WTTS)

Informacje szczegółowe:

Szkolenie Terapia traumy w leczeniu zespołu stresu pourazowego (PTSD) obejmuje trzy moduły w zakresie terapii pacjentów z zespołem stresu pourazowego (PTSD) i jest kontynuacją curriculum z pedagogiki traumy.

 -72 godziny dydaktyczne teoretyczno-warsztatowe

-16 godzin dydaktycznych superwizji (superwizje odbywają się w małych grupach)

Po ukończeniu całości szkolenia (minimum 90% obecności), uczestnicy otrzymają stosowne zaświadczenie Wielkopolskiego Towarzystwa Terapii Systemowej.

Godziny zajęć:

pierwszy dzień 10.00-18.00 w tym 1,5 godzinna przerwa obiadowa i dwie przerwy 15 minutowe

drugi dzień i trzeci dzień 9.30-17.30 w tym 1,5 godzinna przerwa obiadowa i dwie przerwy 15 minutowe

Moduł I 

Termin: 27-29 kwietnia 2025 roku

Prowadzenie: Cornelia Götz-Kühne  (SG) 

Wprowadzenie do EMDR (Eye Movement  Desensitization and Reprocessing)  według Francine Shapiro – niezwykle szybko działającej, pomocnej i dobrze przebadanej metody leczenia zaburzeń stresu pourazowego (PTSD).

Podczas tych zajęć przedstawiony zostanie standardowy protokół EMDR. Na przykładzie studiów przypadków i pokazów pokażemy, że EMDR, jako metoda dwuogniskowa, może być niezwykle pomocna w pracy z osobami straumatyzowanymi.

Możliwe są ćwiczenia w małych grupach w celu zapoznania się z metodą.

Wprowadzenie do PEP (Psychologia skoncentrowana na procesie i ucieleśnieniu (embodiment) według dr. Michaela Bohne) z naciskiem na leczenie nastolatków i młodych dorosłych z PTSD. Oprócz teoretycznego wprowadzenia do tej bardzo szybko skutecznej metody, zostaną przedstawione przykłady przypadków, a praktyczne postępowanie zostanie przećwiczone w małych grupach. Wiele kwestii, które osoby z doświadczeniami traumatycznymi często mają „w swoim bagażu”, takich jak poczucie winy, wstyd lub dezawuowanie samego siebie, można dobrze uchwycić i szybko leczyć za pomocą PEP, która jest również metodą dwuogniskową. Ponadto będziemy pracować nad istniejącymi blokadami  (obwinianie siebie, obwinianie innych, oczekiwania wobec innych, regresja wiekowa czy lojalności parafunkcjonalne). Metoda ta daje możliwość poczucia własnej skuteczności i zdolność do samouspokajania się w sytuacjach stresowych i spustowych.

 

Moduł II

Termin: 8-10 stycznia 2026 roku

Prowadzenie: Minh-Tuyen Tran

PITT (Psychodynamiczna wyobrażeniowa terapia traumy wg Luise Reddemann)

W tym module na początku powtórzymy najważniejszy element PITT, czyli zaopiekowanie się młodszą, zranioną częścią. Wyobrażenie zaopiekowania się tą częścią jest kluczowym krokiem w ostrożnym i delikatnym przezwyciężaniu i integrowaniu doświadczeń traumatycznych i jest warunkiem wstępnym do pracy z tak zwanymi częściami raniącymi, które są określane również jako wewnętrzni krytycy i przejawiają się na przykład w przekonaniach takich jak „jestem zły/zła”, „muszę”, „nie mogę”, „jestem winny/winna” itp. Praca ze stanami ego z częściami raniącymi ma na celu zrozumienie tych stron osobowości, dostrzeżenie i uszanowanie źródeł ich powstawania oraz ich funkcji, a także zintegrowanie.

W ramach seminarium przekazywane są podstawy teoretyczne, uzupełnione o zastosowania praktyczne, oferowane w formie pokazów i ćwiczeń w małych grupach, zwłaszcza w zakresie doświadczeń własnych. Na zajęciach poruszane są kwestie związane z przeniesieniem wiedzy do codziennej pracy i terapii pacjentów; w takich ramach mogą się też pojawić krótkie superwizje przypadków.

 

Moduł III

Termin:  21-23 maja 2026 roku

Prowadzenie: Cornelia Götz-Kühne  (SG) 

 Trauma transgeneracyjna

Rozpoznawanie ran odziedziczonych – leczenie ran odziedziczonych.

Nie tylko własne obciążenia traumatyczne mogą prowadzić do zespołu stresu pourazowego (PTSD): również traumy przekazywane z pokolenia na pokolenie mogą nieść ze sobą potencjalne ryzyko występowania obciążeń przez kilka pokoleń.  Nie jest to bynajmniej rzadkie zjawisko, ale często pozostaje niezauważone.

Doświadczenia związane z wojną, ucieczką czy prześladowaniem, a także urazy i zranienia spowodowane różnego rodzaju przemocą, mogą być przekazywane kolejnym pokoleniom i przez nie dziedziczone.

Na zajęciach pojawi się część teoretyczna, omówimy kryteria diagnostyczne do rozpoznawania traum dziedziczonych oraz możliwości terapeutyczne, a także ćwiczenia w małych grupach. Będzie również możliwość porozmawiania o przypadkach z własnej praktyki.

Te zajęcia zakończymy metodami wzmacniania własnej wartości.

Superwizje online:

1. Cornelia Götz-Kühne  (SG) :

 1) 23 czerwca 2025 roku dla I grupy uczestników

 2) 1 lipca 2025 roku, dla drugiej grupy uczestników

2. Minh-Tuyen Tran:

 1) 16 kwietnia 2026 roku dla I grupy uczestników 

 2) 17 kwietnia 2026 roku dla II grupy uczestników 

 

Całkowity koszt szkolenia wynosi 5200,00PLN płatne w całości lub trzech ratach:

- I rata 2000,00PLN do 27 lutego 2025 roku

- II rata 1600,00PLN do 20 maja 2025 roku

- III rata 1600,00PLN do 20 sierpnia 2025 roku

 

Brak wpłaty w podanych terminach oznacza rezygnację z zajęć.

 

Wpłaty prosimy kierować na rachunek bankowy Towarzystwa
Santander Bank Polska S.A., II Oddział Poznań (dawnej BZ WBK S.A.)
31 1090 1346 0000 0000 3400 1347

 

WTTS zastrzega sobie w wyjątkowych sytuacjach możliwość zmiany terminów zjazdów.